Zielone cło. Implikacje dla polskich przedsiębiorstw

europejskie zielone clo

Zielone cło to rodzaj taryfy celnej, która jest nakładana na towary importowane. Jest to część szerszej inicjatywy, mającej na celu promowanie zrównoważonego rozwoju i ekologicznych praktyk biznesowych. Implementacja ta, w dużym uogólnieniu, ma na celu zniechęcić przedsiębiorców do importu produktów szkodliwych dla środowiska, m.in. poprzez zwiększenie kosztów ich importu.

Europejski Zielony Ład w pigułce

Celem powstałego Zielonego Ładu jest wsparcie środowiska, poprzez transformację gospodarczą wszystkich państw UE. Docelowo chodzi w niej o osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Wraz z tym ogólnym postanowieniem stworzono wiele mniejszych, równie ambitnych celów. Jednym z nich jest redukcja emisji CO2 do 60% (do 2030 roku). Aspektem, który ma umożliwić realizację tych planów, jest tzw. zielone cło (o którym nieco więcej poniżej) oraz wprowadzenie zmian społecznych, które wzbudzą większą odpowiedzialność środowiskową.

Można więc uogólnić, że zapisy Zielonego Ładu są wdrażane zarówno na poziomie europejskim, jak i lokalnym, a wszystkie regulacje mają jeden cel — osiągnąć neutralność klimatyczną, która wspomoże planetę.

Zielone cło

Zielone cło to termin odnoszący się do polityki handlowej, która ma na celu promować praktyki ekologiczne. Wprowadzenie tych zapisów ma więc promować produkcję i handel towarami, które są przyjazne dla środowiska – m.in. poprzez nałożenie wyższych stawek cła na produkty, które mają negatywny wpływ na planetę. Jest to narzędzie polityki ekologicznej, które ma ograniczyć import towarów, które wytwarzane są w sposób szkodliwy dla środowiska, jednocześnie promując bardziej zrównoważone metody produkcji.
Planuje się, że od roku 2025, mechanizm ograniczenia emisji CO2 (CBAM) będzie wymagał od firm importujących do Unii Europejskiej zakupu specjalnych certyfikatów. Cena tych certyfikatów ma być uzależniona od ilości dwutlenku węgla, który został wyemitowany w trakcie produkcji.

Ostatecznie więc zielone cło ma za zadanie nie tylko promować zrównoważony rozwój, ale także stymulować innowacje i inwestycje w technologie przyjazne środowisku.

Na co muszą zwrócić uwagę przedsiębiorstwa?

Współczesne przedsiębiorstwa, które chcą działać zgodnie z przepisami, muszą zwrócić uwagę, na:

  • tworzenie projektów, które będą przyjazne środowisku (tzw. ecodesign),
  • unikanie plastiku oraz zastępowanie go materiałami, pochodzącymi z recyklingu,
  • zapobieganie powstawaniu odpadów,
  • dążenie do dekarbonizacji,
  • raportowanie wszelkich danych, związanych z opisywanymi przepisami,
  • śledzenie przepisów i obostrzeń, związanych z np. GPP — Green Public Procurement.

Jak to wpływa na polskie przedsiębiorstwa?

Zielone cło skłania przedsiębiorstwa do inwestowania w bardziej zrównoważone metody produkcji. Firmy są więc niejako “zmuszone” do przeprojektowania i tworzenia nowych procesów, które zmniejszą ślad węglowy, doprowadzając tym samym do innowacji i długoterminowej efektywności. Dla firm eksportujących — dostosowanie się do standardów ekologicznych może zwiększyć ich konkurencyjność, ponieważ produkty „zielone” i spełniające globalne standardy środowiskowe, mogą być postrzegane jako bardziej atrakcyjne na rynkach międzynarodowych. Przedsiębiorstwa mogą w tym celu potrzebować audytu dotychczasowych łańcuchów dostaw, aby zapewnić zgodność ze standardami środowiskowymi. To z kolei może poskutkować licznymi zmianami – np. w obrębie dostawców lub dotychczasowych warunków i podpisanych kontraktów.

Warto w tym miejscu podkreślić, że małe i średnie przedsiębiorstwa mogą napotkać szczególne trudności w dostosowaniu się do wymogów zielonego cła. Inwestycje w ekologiczne technologie i przeprojektowanie procesów może być kosztowne, co stawia niewielkie firmy w mniej korzystnej pozycji. W tym celu warto skorzystać z oferty szkoleń celnych od Vademecum, które analizują i wskazują zapisy celno-podatkowe, minimalizując tym samym ryzyko popełnienia kosztownych błędów. Pełna agenda i lista dostępnych szkoleń dostępna jest na: https://vade.com.pl/szkolenia-otwarte/clo-obrot-miedzynarodowy/