Zarządzanie zapasami – łańcuchem dostaw

Zapraszamy na szkolenie, na którym dowiesz się jak efektywnie zarządzać zapasami minimalizując koszty magazynowania oraz zapewniając odpowiedni poziom obsługi klienta przez optymalizację rezerw.

Dlaczego firmy inwestują w nowoczesne zarządzanie łańcuchem dostaw?

Na czym one polegają?

Jakie wybrać metody zarządzania zapasami?

Program szkolenia

Wykładowca

Adresaci

Informacje organizacyjne

  1. 1
    Moduł I – planowanie/harmonogramowanie i analiza
    • Planowanie i harmonogramowanie realizacji prac z dostawcą. Narzędzia planistyczne realizacji dostaw.
    • W jaki sposób dostosować i pogodzić duże potrzeby zamawiającego (popyt) z mocami przerobowymi dostawcy (podaż)? Jak działać w sytuacjach kryzysowych braku mocy przerobowych dostawcy?
    • Zarządzanie zapasem – zapas bezpieczeństwa a koszt magazynowania – jak je pogodzić, w jaki sposób znaleźć optimum?
    • Narzędzia planistyczne zarządzania zapasem – najlepsze praktyki. (Analiza ABC i XYZ)
    • W jaki sposób wykorzystać zasoby dostawcy do wspomagania planowania dostępności towarów? Wprowadzamy narzędzie VMI (Vendor Managed Inventory)
    • W jaki sposób wprowadzić rozwiązanie Stock Konsygnacyjny (Consgniment Stock – CS) z dostawcą? Oraz rozwinąć CS do współpracy z dostawcą w systemie KANBAN.
    • Różnice modeli logistycznych Lean oraz Agile – w jaki sposób wykorzystać najlepsze rozwiązania z dwóch przeciwstawnych modeli?
    • Planowanie produkcji – jak działa HEIJUNKA – czyli spłaszczanie odchyleń produkcyjnych.
    • Wskaźniki mierzenia efektywności zarządzania zapasem – Rotacja, OTD, definicja obsoletów i slow moversów (pozycji nierotujących)
  2. 2
    Moduł II – narzędzia, ryzyko i komunikacja
    • Omówienie modeli analizy ryzyka w realizacji współpracy z dostawcami. Definiowanie ryzyka oraz model analizy ryzyka w łańcuchu dostaw. Prezentacja i ćwiczenie narzędzia analizy ryzyka.
    • Między młotem a kowadłem – czyli najważniejsza jest sprawna komunikacja między dostawcami a partnerami wewnętrznymi. Narzędzia planowania komunikacji – „Governance Model” do zarządzania komunikacją w zespole realizacji dostaw.
    • Zarządzanie ryzykiem braku odstaw (dostawcy strategiczni i wąskie gardła)
    • Zarządzanie w sytuacji dużej ilości dostawców (tzw. produkty grupy C)
    • Narzędzie ocena bieżącej współpracy z dostawcą (w tym jakości komunikacji, elastyczności, reakcji na zgłaszane problemy, OTIF, CLIP etc.).
    • OTIF – przykład zastosowania , obliczania i automatyzacja wskaźnika.
    • Narzędzie monitoringu i kontroli realizacji prac („Tracker Tool”) mierzące terminowość oraz kompletność realizacji.
    • W jaki sposób podzielić prace, definiowanie ról i ustalenie modelu operacyjnego z dostawcami jako wstęp do dobrej współpracy.
    • Zarządzanie transportem na bazie incoterms – podział ryzyka między dostawcę a klienta.
    • W jaki sposób połączyć zadania operacyjne Logistyki i Zakupów do wyników finansowych firmy EBIT i ROA – cele strategiczne optymalizacji kosztowej

Jacek Jarmuszczak

Praktyk, doświadczony manager zakupów, negocjacji zakupowych i strategii generowania oszczędności na międzynarodowych rynkach. Karierę zawodową rozpoczynał w polskich firmach branży FMCG, dla których prowadził negocjacje zakupowe z dostawcami z całego świata. Później dla dobrze znanej marki i lidera w swoim sektorze firmy Philips jako Global Strategic Buyer oraz Regional Project Manager dla obszaru Azji, tworzył strategię zakupową dla swojej kategorii, budował bazę dostawców, zarządzał relacjami oraz prowadził negocjacje handlowe z kluczowymi dostawcami. Później jako szef działu zakupów elektronicznych w Carlsberg Group, zarządzał zespołem który przeprowadzał ok 600 przetargów rocznie dla wszystkich zakładów na całym świecie. Jako Global Category Manager w Grupie Carlsberg, tworzył strategię zakupową i prowadził negocjacje z kluczowymi dostawcami w najbardziej wymagającym obszarze zakupów: IT, usług profesjonalnych oraz floty samochodowej. Ekspert w dziedzinie aukcji elektronicznych oraz e-systemów zarządzania zakupami. Posiada praktyczne doświadczenie w zakresie wdrażania i usprawniania narzędzi elektronicznych wspierających obszar zakupów (Ocena Dostawcy, Zarządzanie Kontraktami, Obieg Zapotrzebowań Wewnętrznych, Aukcje Elektroniczne). Wielomiesięczne kontrakty w Europie Zachodniej, USA, Azji oraz praca w centralnych strukturach globalnej korporacji, dostarczyły ogromnego doświadczenia w zarządzaniu biznesem o charakterze międzykulturowym. Łączna wartość zakupów, które negocjował w trakcie swojego dotychczasowego doświadczenia przekracza miliard Euro i wciąż rośnie.
  • Specjaliści ds. zarządzania łańcuchem dostaw
  • Pracownicy działu logistyki
  • Specjaliści ds. zakupów
  • Menedżerowie operacyjni
  • Przedsiębiorcy i właściciele firm
  • Specjaliści ds. jakości

Zapraszamy na szkolenie, na którym dowiesz się jak efektywnie zarządzać zapasami minimalizując koszty magazynowania oraz zapewniając odpowiedni poziom obsługi klienta przez optymalizację rezerw.

Dlaczego firmy inwestują w nowoczesne zarządzanie łańcuchem dostaw?

Na czym one polegają?

Jakie wybrać metody zarządzania zapasami?

Program szkolenia:

Moduł I – planowanie/harmonogramowanie i analiza

  1. Planowanie i harmonogramowanie realizacji prac z dostawcą. Narzędzia planistyczne realizacji dostaw.
  2. W jaki sposób dostosować i pogodzić duże potrzeby zamawiającego (popyt) z mocami przerobowymi dostawcy (podaż)? Jak działać w sytuacjach kryzysowych braku mocy przerobowych dostawcy?
  3. Zarządzanie zapasem – zapas bezpieczeństwa a koszt magazynowania – jak je pogodzić, w jaki sposób znaleźć optimum?
  4. Narzędzia planistyczne zarządzania zapasem – najlepsze praktyki. (Analiza ABC i XYZ)
  5. W jaki sposób wykorzystać zasoby dostawcy do wspomagania planowania dostępności towarów? Wprowadzamy narzędzie VMI (Vendor Managed Inventory)
  6. W jaki sposób wprowadzić rozwiązanie Stock Konsygnacyjny (Consgniment Stock – CS) z dostawcą? Oraz rozwinąć CS do współpracy z dostawcą w systemie KANBAN.
  7. Różnice modeli logistycznych Lean oraz Agile – w jaki sposób wykorzystać najlepsze rozwiązania z dwóch przeciwstawnych modeli?
  8. Planowanie produkcji – jak działa HEIJUNKA – czyli spłaszczanie odchyleń produkcyjnych.
  9. Wskaźniki mierzenia efektywności zarządzania zapasem – Rotacja, OTD, definicja obsoletów i slow moversów (pozycji nierotujących)

Moduł II – narzędzia, ryzyko i komunikacja

  1. Omówienie modeli analizy ryzyka w realizacji współpracy z dostawcami. Definiowanie ryzyka oraz model analizy ryzyka w łańcuchu dostaw. Prezentacja i ćwiczenie narzędzia analizy ryzyka.
  2. Między młotem a kowadłem – czyli najważniejsza jest sprawna komunikacja między dostawcami a partnerami wewnętrznymi. Narzędzia planowania komunikacji – „Governance Model” do zarządzania komunikacją w zespole realizacji dostaw.
  3. Zarządzanie ryzykiem braku odstaw (dostawcy strategiczni i wąskie gardła)
  4. Zarządzanie w sytuacji dużej ilości dostawców (tzw. produkty grupy C)
  5. Narzędzie ocena bieżącej współpracy z dostawcą (w tym jakości komunikacji, elastyczności, reakcji na zgłaszane problemy, OTIF, CLIP etc.).
  6. OTIF – przykład zastosowania , obliczania i automatyzacja wskaźnika.
  7. Narzędzie monitoringu i kontroli realizacji prac („Tracker Tool”) mierzące terminowość oraz kompletność realizacji.
  8. W jaki sposób podzielić prace, definiowanie ról i ustalenie modelu operacyjnego z dostawcami jako wstęp do dobrej współpracy.
  9. Zarządzanie transportem na bazie incoterms – podział ryzyka między dostawcę a klienta.
  10. W jaki sposób połączyć zadania operacyjne Logistyki i Zakupów do wyników finansowych firmy EBIT i ROA – cele strategiczne optymalizacji kosztowej

Nie znalazłeś terminu szkolenia? Obecnie realizujemy je jedynie w formule zamkniętej.

Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o możliwości przeprowadzenia szkolenia zamkniętego dla Twojej organizacji.