Święto Pierwszego Mentora

babcia image

Dzień Babci i Dzień Dziadka (21 i 22 stycznia) to wspaniała okazja, by wspomnieć swoich pierwszych w życiu mentorów!

Jak oni to robili, że człowiek chciał zgłębiać tajniki majsterkowania lub dziergania na drutach bez napięcia i nerwów? Ile mieli cierpliwości, wyrozumiałości i zrozumienia dla naszych dziecięcych ograniczeń lub zachcianek? Ile anielskiego spokoju i bezwarunkowej miłości dali nam nasi pierwsi mentorzy!

Jak wiele z tych umiejętności przydaje się do dziś… Czytanie mapy w terenie, znajdowanie właściwych proporcji składników w cieście drożdżowym, posługiwanie się scyzorykiem (śrubokrętem, młotkiem, szydełkiem, maszyną do pisania), jazda na rowerze (nartach, łyżwach), rozpoznawanie grzybów jadalnych, słowa partyzanckich pieśni, zamiłowanie do roślin (w doniczkach, na grządkach, w „terenie”).

Pomyślcie ile pasji i wartości, które dziś są Wam nadal bliskie, zaczęło się od słuchania dziadkowych historii i babcinych piosenek, wspólnie spędzanych wakacji i zimowych ferii. Ile skarbów kryło się w ich szafach i na ich strychach. Pierwszy namiot z koca i krzeseł, pierwsze spotkanie ze zwierzętami w gospodarstwie Dziadków, niekończące się partyjki w szachy (warcaby, karty)…

A czy zdarzyło się Wam wziąć udział w odwróconym mentoringu? Uczyć Babcię korzystania ze skype’a? Tłumaczyć Dziadkowi, jak działa nawigacja samochodowa i co to jest GPS (nie, nie GS :-)?

Może warto z wdzięczności dla swoich Dziadków pomyśleć dziś o innych starszych osobach i ich potrzebach? Podobno nie ma seniorów. To jesteśmy my, tylko za 40, 30, 20 lat…

A jakie kompetencje i umiejętności udało się Tobie zdobyć dzięki Twoim Babciom i Dziadkom?

Przemyśleniami podzieliła się Natalia Rudolf-Niewójt – Prezeska Vademecum-Konferencje i Szkolenia Sp. z o.o.