Ile jest sposobów na to, żeby jak najlepiej skorzystać ze szkoleń on-line?

szkolenie

Jakiś czas temu organizacja szkolenia w firmie wiązała się z koniecznością przyjazdu trenera do jej siedziby. Jednak w związku z rozwojem technologii oraz pojawieniem się pandemii COVID-19 wiele z nich prowadzonych jest on-line. To niezwykle wygodny sposób na poszerzanie kompetencji i rozwój pracowników czy kadry zarządzającej, ponieważ nie wymaga specjalnego przygotowania. Niektórzy przedsiębiorcy mają jednak wątpliwości co do skuteczności szkoleń prowadzonych w takiej formie. O czym należy pamiętać, organizując je, aby kursanci wynieśli z nich jak najwięcej i jak najlepiej z nich skorzystać?

Lepsze są szkolenia synchroniczne czy asynchroniczne? 

Szkolenia on-line mogą być prowadzone w formie synchronicznej albo asynchronicznej. Pierwsza z nich polega na tym, że odbywają się w czasie rzeczywistym, co oznacza, że są nadzorowane przez trenera, a wszyscy uczestnicy korzystają z platformy e-learningowej w tym samym czasie i mogą na bieżąco komunikować się z trenerem oraz między sobą. Taka forma jest najlepsza w przypadku szkoleń  z obsługi klienta czy negocjacji. W takich przypadkach bardzo ważne są ćwiczenia praktyczne, z których kursanci wynoszą najwięcej.

Dzięki obserwacji swoich pomysłów oraz wskazówkom trenera najłatwiej im zrozumieć, jakie techniki najlepiej wpływają na klientów. Zaletą szkoleń asynchronicznych jest z kolei to, że kursanci mogą korzystać ze szkoleń w dowolnym momencie. Takie rozwiązanie jest dobre w przypadku obszernych zagadnień, ponieważ uczestnicy mogą w każdej chwili zatrzymać materiał, aby zanotować najważniejsze kwestie czy wrócić do zagadnienia, którego nie zrozumieli.

Jak uczestnicy mogą najlepiej skorzystać ze szkolenia on-line? 

Skuteczność szkolenia on-line zależy nie tylko od sposobu prowadzenia zajęć, ale również od zaangażowania uczestników. Jeżeli szkolenie z kompetencji osobistych czy menedżerskich odbywa się w formie wykładu online, warto wynotować najważniejsze kwestie i zadawać pytania na czacie, jeżeli jest taka możliwość. Jeżeli natomiast szkolenie on-line ma formę warsztatów, warto być aktywnym i brać udział we wszystkich ćwiczeniach prowadzonych przez trenera. Wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce to skuteczny sposób na jej przyswojenie. Efektywności zajęć synchronicznych będzie także sprzyjać, gdy uczestnicy angażować będą się wyłącznie w szkolenie. Podczas warsztatu warto zrezygnować z czytania służbowych maili, czy odbierania telefonów. Dobrze też mieć pod ręką napoje i małe przekąski, by umysł dobrze pracował! 🙂